DRESUAR NEDİR

admin 07 Ekim 2013 10

Dresuar nedir? Dresuar kelimesi dilimize Fransızca’dan gelmektedir. Dresuar evlerde kullanılan, düz ayaklı olan sehpaya benzeyen bir mobilya türüdür. Bu mobilya mutfaklarda, yatak odalarında, salon ve yemek odalarında kullanılmaktadır. Oldukça kullanışlı olması dresuarı hemen hemen evin her alanında kullanabilme imkanı sunmaktadır. Salon ve yemek odalarında kullanılan dresuar modelleri genellikle çekmeceli olmaktadır. Bu mobilyalar kumanda gibi ortalarda dağınıklık yapan eşyaların toplanmasında yardımcı olmaktadır. Dresuar mobilyalar seçerken genellikle uzun ayaklı modeller tercih edilmesi daha yararlı olacaktır. Bu modellerde ki dresuarlar genellikle çok daha kullanışlı olmaktadır. Önceki dönemlerde daha fazla kullanılan bu mobilyalar eskisi kadar yoğun olmasa da hala kullanılmaya devam edilmektedir.

Dresuarlar genellikle evlerin girişlerinde daha sık olarak kullanılmaktadır. Çekmecelerine anahtar, ayakkabı çekeceği gibi eşyalar koyabilmenin yanında üzerine çanta koymaya da yaramaktadır. Bu modeller, ham madde olarak genellikle ahşap kullanılarak tasarlanmaktadır. Bu işlemden sonra, üzerinde yapılan uygulamalar ile farklı farklı biçimlere dönüşmektedir. Mobilya seçimi konusunda daha çok klasik bir tarz benimsemiş kişiler için dresuar oldukça iyi bir seçenektir. Dresuarlar oymalı modellerle klasik mekanlar için idealdir, fakat spor ve modern tasarımları da bulunmaktadır. Aynalı ve varaklı modelleri ise ihtişamı seven ve evlerinde bu gösterişi yaşamak isteyen kişiler için oldukça idealdir. Görsel bakımdan da diğer mobilyaların yanında bir bütünlük de sağlanmaya yardımcı olmaktadır.

Dresuar nedir diye merak edenlerin sayısı oldukça fazladır. Çünkü bu mobilyalar eskisi kadar sık kullanılmaktadır. Fakat bu mobilyadan hala vazgeçemeyen kişiler de bulunmaktadır. Dresuar yatak odalarında özellikle makyaj masası olarak da tercih edebilecek mobilyalardandır. Ayna ile bütünleştirerek hem farklı bir hava hem de müthiş bir uyum sağlayabilmek mümkündür. Mobilyanın çıkış yeri Fransa’dır. Tasarım olarak bakıldığında pek çok modelde bu havayı net olarak görebilmek mümkündür. Orijinal ismi her ne kadar dresuar olmasa da ülkemizde uzun yıllardan beri bu isim ile kullanılmaktadır.

10 Yorum »

 1. seçil karaoğlan 08 Ekim 2013 at 11:32 - Yanıtla

  dresuarun ne oldugunu yeni öğrendim. bizim klasik mobilya tutkunu bir tanıdgımızın evinde vardı ama adını bilmiyordum. dresuar modelleri evin girişinde çok güzel duruyor bence.

 2. VECİHE 08 Ekim 2013 at 11:34 - Yanıtla

  aynalı dresuar modelleri diğerlerine göre daha şık duruyor.

 3. neşe 12 Ekim 2013 at 18:32 - Yanıtla

  diğer mobilyalarla uyumlu ve şık olduğu sürece ev de çok yer kaplamayacaksa kullanılması hoş bi parçadır dresuarlar. ama diğer mobilyalar ile tarz ve renk açısından uyumu çok önemli

 4. Perihan 12 Ekim 2013 at 19:41 - Yanıtla

  Dresuarda ayna olunca ayna tırnak oluyor. Ayna olmazsa da dresuar oluyor.

 5. tülay 14 Ekim 2013 at 14:22 - Yanıtla

  bizim komşumuzun evinde dresuarı görmüştüm ilk kez. o da klasik mobilya tutkunudur dresuar modellerini görünce aklıma o geldi.

 6. hatice 21 Ekim 2013 at 11:22 - Yanıtla

  dresuarlarda klasik tarz çok güzel duruyor. klasik dresuar modelleri salonlara ayrı bir hava katıyor.

 7. esra 23 Ekim 2013 at 16:18 - Yanıtla

  dresuarın ne oldugunu yeni öğrendim 🙂 dresuar modellerini biliyordum aslında ama asını yeni öğrendim 🙂

 8. serpil 24 Ekim 2013 at 11:44 - Yanıtla

  resimdeki dresuar modelleri harika görünüyor.

 9. zümrüt 24 Ekim 2013 at 11:46 - Yanıtla

  dresuar aslında çok yaygın bir tabir değil. belki herkesin evinde vardır ama kimse adını bilmez.

 10. yıldız 28 Ekim 2013 at 11:20 - Yanıtla

  dresuar modelleri klasik mekanlara daha iyi yakışıyor bence.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ. »