Banyo Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle ev dekorasyonunda fazla dikkatli bir şekilde dekore edilmeyen alanlardan birisi de banyolardır. Çok uzun süreli kullanılmayan alanlar arasında oldukları için banyoların dekorasyonu fazlası ile önemsenmez. Ancak günün stresini atmak için duş aldığınız, hazırlandığınız banyolarınızın da size huzur ve ferahlık verecek bir şekilde dekore edilmesi oldukça önemlidir. Eğer büyük bir banyonuz var ise akşam saatlerinde küvetinizi doldurarak yakacağınız mumlar ile sakin bir banyo yaparak bütün stresinizden kurtulabilirsiniz.

Banyo dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler özellikle duvarlarda kullanılacak olan seramiklerin seçimi ve aydınlatmadır. Eğer oldukça dar bir banyoya sahip iseniz, duvarlarınız ve yerleriniz için kullanacağınız seramiklerin açık renkli ve düz olmasını tercih etmelisiniz. Böylece açık renkler sayesinde çok daha ferah bir ortama sahip olacak, daha geniş bir alan algısı yaratabileceksiniz.

BXP53649

Seramik seçimi ile birlikte aydınlatma da banyoların dekorasyonu için oldukça önemlidir. Banyonuz ne kadar aydınlık olursa o kadar iç açıcı ve geniş bir alana sahip olduğunuzu hissedersiniz. Ayrıca bayanlar genellikle saçlarını ve makyajlarını banyolarında yaptıkları için iyi bir aydınlatma düzeneği sayesinde çok daha rahat edeceklerdir.

Banyo dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler arasında seçeceğiniz banyo dolapları, lavabo ve küvetin büyüklüğüdür. Eğer geniş bir banyoya sahip iseniz açık renklerde tercih edeceğiniz banyo mobilyaları size sade ve rahat bir ortam oluşturacaktır. Banyonuzda sahip olduğunuz alan oldukça dar ise küvet yerine bir duşakabin koymayı tercih edebilir, böylece yer tasarrufu yapmış olursunuz. Ayrıca dar banyolarda banyo lavabosunun üzerine duvara monte edilen aynalı kapaklı banyo dolaplarını kullanabilir, dolap koymak için ekstra yer oluşturmak zorunda kalmazsınız.

Dar banyolarda da seçeceğiniz banyo mobilyalarının rengini açık renklerden seçerek zaten dar olan alanınızı daha küçültmez, açık renklerin verdiği ferahlık hissi ile daha geniş bir alan algısı oluşturabilirsiniz. Küvet kullanmak konusunda ısrarcı iseniz, banyonuza en uygun olan mini boylardaki küvetleri araştırabilir, kendi ölçülerinize göre özel olarak yaptırabilirsiniz.