DRESUAR NEDİR

Dresuar nedir? Dresuar kelimesi dilimize Fransızca’dan gelmektedir. Dresuar evlerde kullanılan, düz ayaklı olan sehpaya benzeyen bir mobilya türüdür. Bu mobilya mutfaklarda, yatak odalarında, salon ve yemek odalarında kullanılmaktadır. Oldukça kullanışlı olması dresuarı hemen hemen evin her alanında kullanabilme imkanı sunmaktadır. Salon ve yemek odalarında kullanılan dresuar modelleri genellikle çekmeceli olmaktadır. Bu mobilyalar kumanda gibi ortalarda dağınıklık yapan eşyaların toplanmasında yardımcı olmaktadır. Dresuar mobilyalar seçerken genellikle uzun ayaklı modeller tercih edilmesi daha yararlı olacaktır. Bu modellerde ki dresuarlar genellikle çok daha kullanışlı olmaktadır. Önceki dönemlerde daha fazla kullanılan bu mobilyalar eskisi kadar yoğun olmasa da hala kullanılmaya devam edilmektedir.

Dresuarlar genellikle evlerin girişlerinde daha sık olarak kullanılmaktadır. Çekmecelerine anahtar, ayakkabı çekeceği gibi eşyalar koyabilmenin yanında üzerine çanta koymaya da yaramaktadır. Bu modeller, ham madde olarak genellikle ahşap kullanılarak tasarlanmaktadır. Bu işlemden sonra, üzerinde yapılan uygulamalar ile farklı farklı biçimlere dönüşmektedir. Mobilya seçimi konusunda daha çok klasik bir tarz benimsemiş kişiler için dresuar oldukça iyi bir seçenektir. Dresuarlar oymalı modellerle klasik mekanlar için idealdir, fakat spor ve modern tasarımları da bulunmaktadır. Aynalı ve varaklı modelleri ise ihtişamı seven ve evlerinde bu gösterişi yaşamak isteyen kişiler için oldukça idealdir. Görsel bakımdan da diğer mobilyaların yanında bir bütünlük de sağlanmaya yardımcı olmaktadır.

Dresuar nedir diye merak edenlerin sayısı oldukça fazladır. Çünkü bu mobilyalar eskisi kadar sık kullanılmaktadır. Fakat bu mobilyadan hala vazgeçemeyen kişiler de bulunmaktadır. Dresuar yatak odalarında özellikle makyaj masası olarak da tercih edebilecek mobilyalardandır. Ayna ile bütünleştirerek hem farklı bir hava hem de müthiş bir uyum sağlayabilmek mümkündür. Mobilyanın çıkış yeri Fransa’dır. Tasarım olarak bakıldığında pek çok modelde bu havayı net olarak görebilmek mümkündür. Orijinal ismi her ne kadar dresuar olmasa da ülkemizde uzun yıllardan beri bu isim ile kullanılmaktadır.