Klasik Abajur Modelleri

Dekorasyonda klasik tarzdan vazgeçmeyenler için özellikle yatak odalarında abajurlar alternatifsiz parçalardan oluyor ve avangart temayı birebir olarak yansıtıyorlar. Klasik abajur modellerinde en çok tercih edilen genellikle mekanın havasına uyum sağlayabilecek ekru renkli modeller oluyor. Buna sebep olan durum klasik dekorasyon renklerinin genelde krem ve kahverengi olması. Bu yüzden krem ve ekru abajurlar dekorasyona daha iyi uyum sağlıyor.

Klasik tarz ve geleneksel motifler birbiri için güzel birer tamamlayıcı. Abajurlarda kullanılan motif ve desenler de görsel olarak hoş bir sonuca götürüyor. Abajur motiflerini açık renkler üzerine renkli olacak şekilde görüyoruz. Klasik abajur modellerini yatak odanızda kullanacaksanız komodinleriniz ve hatta bütün odanın teması ile uyumlu olup olmadığına dikkat edin. Modern tarzda bir mobilya takımında da klasik objeler kullanabilirsiniz ancak, en azından renk uyumunu yakalamak durumundasınız. İki tarz arası geçiş sağlayacak bir nokta mutlaka olmalı.

Klasik abajur modellerinde olmazsa olmaz denebilecek kadar önemli parçalardan biri de abajurun ucundaki saçaklar. Bu saçaklar parlak iplerden yapılabileceği gibi farklı büyüklük ve renklerdeki taşlar kullanılarak da yapılabiliyor. Bu sayede abajurunuzu yaktığınızda evinizin duvarlarında desenler oluşabilir. Kullanım açısından bu tarz, fazla detaylı abajurları evlerinizin salonlarında tercih etmenizi önerebiliriz.

Abajur modellerinde ön plana çıkan bir diğer önemli kısım ise zemine oturan alt kısmında kullanılan objeler. Bazı abajurlarda ince bir metal parça gelmekle yetinilmiş. Bu tarzdaki klasik abajur modelleri daha çok sadelikten yana olanların tercihi olacaktır. Ancak özellikle seramik objeler ile abajurların bu şekilde birlikteliği çok şık bir sonuç doğuruyor. Çini detaylı seramik objelerin üzerinde kullanılan daha sade ve renk olarak da alt kısmına uyumlu olan abajurlar ile mekanınıza farklı bir hava katabilirsiniz. Daha ince, bir vazo görünümüne yakın olan modeller de az değil. Özellikle bakır tonlarında, kavislendirilmiş metal bir alt kısım ile uyumlu bir abajur elde edilebilir.