İran’ın klasik yatak mobilyasında tercihi ” TÜRKİYE “

Tarihi milattan öncelere dayanan bir medeniyetin mirası olan İran, sanat alanında birçok ülkeyi etkileyen bir okyanus gibidir. Yönetim şeklinin İslam Cumhuriyeti olması sebebiyle de dinin klasik öğelerini günlük yaşamda görmek mümkündür.

Bu anlayış mobilyalara da yansımıştır. Batının metal aksamlı, plastik takviyeli ürünlerinin yerine, tarihlerindeki alışkanlıklardan gelen ahşap ürünleri tercih etmektedirler.iranda Klasik mobilya rağbet gören mobilya kategorisidir.

iran yatak odası takımları
Miami klasik yatak odası

İran’da Klasik Mobilya Üretimi

İran’da mobilya üretimi daha çok niş olarak sipariş usulü yapılmaktadır. El işçiliğiyle üretilip yüksek fiyatlara satılan bu ürünler dünyanın her yanına gönderilmektedir. Ülkenin yalnızda yüzde onu orman örtüsüyle kaplı olduğu için, hammaddesi ahşap olan klasik mobilyalar seri halde üretilememektedir. Bu sorun anlaşma yapılan ülkelerden klasik mobilya ithal edilerek çözülmektedir. Türkiye, çoğunluğu Müslüman bir ülke olmasıyla klasik mobilya konusunda İran pazarını anlayabilen ve ona hizmet götürecek güçte olan ülkelerden biridir.

iranda yatak odaları
Barcelona klasik yatak odası

Yatak Odasında Klasik Mobilya

Klasik mobilyalar, yaşayan bir ürün olan ahşaptan üretildikleri için doğalarında romantizm barındırırlar. Seri üretimle dahi yapılmış olsalar, desenlerinde geçmişi anımsatan bir ruh vardır. Sanata bağlı olan İranlılar, kendi geçmişlerini yansıtan klasik mobilyaları yatak odalarına taşıyarak güçlü bir ambiyans yaratmaktadırlar.
İran’da ambargonun kalkmasıyla daha da hızlanan endüstriyel gelişme, ülke nüfusunun zenginleşmesini sağlamıştır. Bu nedenle İran, mobilya seçimini yaparken kalite ve estetiği bir arada barındıran klasik mobilyalara yönelmektedir.

Geniş petrol yataklarına sahip olan ülkede, milli gelirden bir hayli pay alan vatandaşlar, evlerini döşerken ucuza kaçmamaya özen göstermektedirler. Dekorasyonda İslami sanat öğelerini yansıtan klasik süslemeler kullanılırken, mobilyaların hem işlevsel olmasını hem de göze hitap etmesini istemektedirler. Bu nedenle yapılan araştırmalar, İranlıların yatak odası takımı alırken klasik mobilyalara yönlendiklerini göstermektedir.

este yatak- odası
Este yatak odası takımları

Türk mobilyalarının İran’da tercih edilen büyük bir marka olduğunu da belirtmek gerekir. Yalnızca yatak odaları için tercih edilen klasik mobilyalar değil, İran’daki oteller, havaalanları, beş yıldızlı oteller için de Türkiye’den klasik mobilya ithal edilmektedir.