Küçük Mutfaklar İçin Tavsiyeler

Mutfaklar evlerinizin en yoğun olarak kullanıldığı bölümlerden biridir.

Mutfaklarınızın dar ve küçük olması bu konuda çok sorun yaşamanıza neden olacaktır. Mutfağınızda yapacağınız işleri daha rahat ve kısa sürede yapmak istiyorsanız, mutfağınızı daha düzenli hale getirmelisiniz. Mutfağınızın dar ve küçük olması burada iyi zaman geçirmemenize neden olacaktır. Mutfağınızda kullanacağınız tezgahın, çekmecelerin, rafların ve dolapların yetersiz oluşu mutfağınızın işlevselliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Mutfağınızda daha keyifli zaman geçirmek istiyorsanız mutfaklarınızın dekorunda yer vereceğiniz tasarımlarda daha pratik ve fonksiyonel olanları tercih etmelisiniz. Daha geniş bir mutfağa sahip olamayacağınıza göre o zaman kullanacağınız mobilya tasarımları ile dar ve küçük mutfağınızı daha etkili ve verimli kullanmalısınız.

Küçük ve dar olan mutfağınızda ihtiyacınız olmayan ve işinize yaramayan tüm eşyalardan kurtularak işe başlamalısınız.

Çok fazla eşya kullanımını mutfaklarınızda kısıtlamalısınız. Bu şekilde daha düzenli ve tertipli bir mutfak dekoruna kavuşabilirsiniz. Mutfağınızda yer vereceğiniz tasarımların daha pratik ve fonksiyonel olması sizlerin de mutfaklarınızdaki işlerinizi daha kısa sürede ve daha rahat yapmanıza imkan verecektir. Küçük mutfağınızdan maksimum düzeyde faydalanmak ve burayı daha verimli kullanmak istiyorsanız, doğru yerleşim planı uygulayarak işe başlamalısınız.

kucuk-mutfak-dekorasyon-fikirleri-45

Dar ve küçük mutfağınızda yer vereceğiniz tasarımların boyutları da oldukça önem arz etmektedir.

Küçük boyutlu tasarımlar mutfaklarınızı daha efektif kullanmanıza neden olacaktır. Mutfağınızı daha büyük ve ferah gösterecek olan yöntemlerin başında duvarları etkili şekilde kullanmanız da fayda var. Duvarını daha etkili kullanmanız için gömme dolapları mutfaklarınızda tercih etmeniz yararlı olacaktır. Aynı şekilde raflarda mutfaklar için oldukça güzel tasarımlardandır. Açık mutfak tasarımlarını kullanarak mutfağınızı salonunuzla birleştirebilir ve aynı zamanda daha geniş alanlara sahip olabilirsiniz. Böylece hem mutfağınızda istediğiniz gibi hareket edebileceksiniz hem de daha fazla alan yaratmış olabileceksiniz.

Çekmeceli tasarımlar ile mutfaklarınız çok daha kullanışlı hale gelecek.

Mutfaklarınızda kullanacağınız tasarımlar arasında çekmecelerinizde çok önem taşımaktadır. Çekmecelerin özellikle küçük ve dar mutfakların kurtarıcısı olduğunu vurgulamakta fayda vardır. Mutfak dekorasyonunuzda yer vereceğiniz bu çekmeceleri çok amaçlı olarak kullanabilirsiniz. Mutfak üniteleri içerisinde yer alan bu çekmeceler sayesinde mutfak eşyalarınızı depolayabilir ve böylece mutfaklarınızdaki dağınık görünümün önüne geçebilirsiniz. Çekmece tasarımları günümüzdeki mutfak modellerinin en göze çarpan unsurlarıdır. Kolay açılıp kapanabilme özellikleri ile göz dolduran bu çekmeceler diğer mutfak tasarımlarına göre daha fazla avantaj sunmaktadır.

Küçük-Mutfaklar-İçin-Dekorasyon-Fikirleri-600x399

Mutfak dolapları ile mutfağınızı genişletin.

Küçük ve dar mutfağınızda yer vereceğiniz mutfak dolapları da mutfağınızın çok daha güzel ve kullanışlı bir yere dönüşmesini sağlayacaktır. Mutfaklarınızın en çok kullanılan parçaları arasında mutfak dolapları dikkat çekmektedir. Geniş iç hacimleri sayesinde birçok mutfak eşyasını depolamanızı sağlayan bu mobilya tasarımları ile istediğiniz eşyanızı mutfağınızda saklayabilirsiniz. Çok sayıda raf ve bölmeye sahip olan bu dolap modelleri sayesinde mutfak eşyalarınızı daha düzenli bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Mutfağınızda kullanacağınız dolaplarınızı raflı ve çekmeceli olarak tercih etmenizde fayda vardır.

Mutfağınızda mutlaka raflara yer vermelisiniz.

Mutfağınızda kullanacağınız tasarımlar arasında rafların varlığı oldukça önemlidir. Çünkü raflar sayesinde mutfaklarınızda kullanacağınız eşyalarınıza daha çabuk ulaşabilir ve daha düzenli bir şekilde tutulmalarını sağlayabilirsiniz. Duvara monte edebileceğiniz tarzdaki raf modelleri ile mutfaklarınızdaki işlevselliği arttırmanız mümkündür. Duvar rafları yerden tasarruf etmenizi de sağlayacaktır. Diğer modellere göre daha dar olan bu raf modelleri küçük boyutlu tasarımlar olmaları sebebiyle de mutfaklarınızı daha efektif bir şekilde kullanmanıza imkan tanıyacaklardır. Bu raf dolapları alt kısmına yerleştirilen Led ışıklandırmalar ile mutfaklarınızı daha aydınlık bir yere dönüştürebilmenizde mümkündür.

Küçük-mutfak-tasarımları-dizaynı-2016

Mutfağınızda yer vereceğiniz mobilya tasarımları arasında yer alan masa ve sandalye takımları da mutfaklarınızı daha etkin şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Bu masa ve sandalye modellerinde ahşap olan tasarımları tercih ederseniz uzun yıllar kullanım elde edebilirsiniz. Rahat açılıp kapanabilme özelliğine sahip olan bu mobilya tasarımları ile mutfaklarınızı daha aktif kullanabilirsiniz.

koctas-mutfak-modelleri-3

Saklama kutuları ile mutfaklarınızı daha düzenli hale getirin.

Saklama kutuları, içlerine her türlü yiyeceklerinizi yerleştirebileceğiniz türden olan tasarımlardır. Dolabınızda yer bulamadığınız malzemelerinizi kolayca saklama kutularına yerleştirebilirsiniz. Birçok farklı malzemeden yapılan bu kutular değişik büyüklüklerde tasarlanabilmektedirler. Bu tasarımlar sayesinde mutfaklarınız daha derli toplu bir hal alacaktır.