Lüks Ahşap Koltuklar ile Eşsiz Salonlar

Lüks ahşap koltuklar birçok alanda kullanılan mobilyalardır. Salon ve oturma odalarında, ofislerde, otellerde ve diğer tüm yaşam alanlarının dekorasyonunda kullanılmaktadır.

Alanların dekorasyonunun belirlenmesinde en büyük etmenler mobilyalardır. Yatak odası dekorasyonunda yatak odası takımları ile, yemek odalarının dekorasyonunda yemek odası takımları ile alanların dekorasyonu belirlenirken salon ve oturma odaları gibi alanların dekorasyonunun belirlenmesinde temel etmen ise koltuk takımlarıdır. Lüks tasarımlı alanlar dekore etmek isteyen kişiler lüks ahşap koltuk modellerini seçebilirler.

Ahşap koltuklar geçmişten günümüze kadar, değişen moda akımlarından ve gelişe teknolojilerden etkilense de kendi tarzını bozmadan ulaşmıştır. Artan kullanım ihtiyacı ile seri üretime geçilince elle yapılan ahşap koltukların yerini modern mobilya ve koltuklar almıştır. El oyması, varaklı ve diğer ahşap mobilyalar elle işlendiği için lüks koltuk olarak anılmaktadır.

Ahşap koltuk takımları oldukça farklı modellerde tasarlanmaktadır. Oymalı ahşap koltuklar, varaklı ahşap koltuklar, eskitme ahşap koltuklar ve daha pek çok modellere sahiptirler.

Lüks Ahşap Koltuk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Lüks ahşap koltuk modelleri seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Koltuk takımı alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus sizin tarzınıza ve zevkinize, evinizin ölçülerine uygun mobilya almanızdır. Dekoratif ve tasarım açısından içinize sinmeyen mobilyaları almaktan kaçınmalısınız.

Ahşap koltuk modelleri dayanıklı ahşap malzemeden üretildiği için dayanıklılığı ile anılan mobilyalardır. Hem görünüm hem de dayanıklılık açısından ahşabın kalitesine çok önem verilmektedir. Koltukların iskeletleri dayanıklı olsa da koltukların döşemelerinde meydana gelen yıpranmalar koltukların eski görünüme sahip olmasına neden olacaktır. Bu nedenle koltukların döşemelerinin uygun özelliklerde olması gereklidir.

Koltuk döşemelerinde kullanılan döşemelerin e fazla oturma alanlarında yıpranma olmaktadır. Yıpranmaya neden olacak diğer etmen ise koltukların temizlenmesinde kullanılan temizlik malzemeleri ve temizlemek için uygulanan kuvvettir. Koltuklarınızın leke tutmaz ve kolay temizlenebilir kumaşlar kullanarak üretilmiş olmasına özen göstermelisiniz.

Koltuklarınızı kullanırken kirlenme durumlarında kirler kurumadan hemen temizlemeye özen gösteriniz. Koltuklarınızı yıpranmış bezlerle silmeyiniz. Silme sırasında tüylenme olmayan mikrofiber bezleri kullanarak temizlemeye özen göstermelisiniz. Yıpranmış ve tüylenmiş bezlerle koltuklar temizlendiğinde koltuklarda yıpranmalar olacaktır.

Koltuk döşemelerinin renklerini koruması, mat ve kirli görünümünün oluşmaması için koltuklarınızın düzenli olarak tozunu almaya özen göstermelisiniz. Koltuklarınızın tozunu elektrik süpürgesi ile süpürdüğünüzde koltuklarınız hem renklerini koruyacak hem de kirli görüntüsü olmayacağı için silme sıklığınız azalacaktır.

Lüks ahşap koltuk takımı alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında koltukların ölçülerinin yaşam alanlarına uygun olmasıdır. Koltukların alanların ölçülerinin alanın boyutlarından küçük veya büyük olması hem görünüm hem de kullanış açısından istenmeyen bir durumdur. Ancak koltukların evlerinizde ne kadar alan kaplayacağını tahmin etmek oldukça zordur. Koltuklar geniş alanlı mağazalarda incelendiği için evlerimizde kaplayacağı yeri tahmin etmekte zorlanabiliriz. Bu nedenle koltuk ve diğer mobilyalar için alışverişe gitmeden önce yaşam alanlarınızın boyutlarını ölçmelisiniz. Bu şekilde beğendiğiniz mobilyaların ölçülerinin eviniz için uygun olup olmadığı konusunda daha rahat bir karar verebilirsiniz.

Koltuk alırken rahat özellikleri olan koltuk almaya özen göstermelisiniz. Ancak rahatlık herkes için farklı tanımlandığı için kendiniz nasıl özellikleri olan koltukta rahat ettiğinize karar verip o özelliklere sahip koltukları incelemelisiniz. Koltukların rahatlıklarını belirleyen asıl etmen koltukların oturma alanlarının yumuşaklığıdır. Yumuşak koltuklardan sert koltuklara doğru giden ve farklı oturum özelliklerde olan birçok koltuk modeli vardır. Kendinize uygun oturum özelliği olan lüks klasik koltuk modelleri ile evlerinizde kendiniz için dekoratif dinlenme alanları oluşturabilirsiniz.