Portmanto Modelleri

Her evin olmazsa olmazlarından biridir portmanto. Kullanım açısından birçok farklı şekilde adlandırılsa da en yaygın kullanımlarından biri portmantodur. Kimilerinde sadece askılığın bulunduğu kimilerinde ise dolap ve raflarında bulunduğu geniş alanlı ortak kullanıma açık evin hemen girişinde yer alan çok kaba olmayan amaçlı mobilyalardır. Genel olarak basit düzen dizayn edilen ve fonksiyonel oluşuyla ön plana çıkan portmanto modelleri her evin en büyük ihtiyaçlarından biri olmakla birlikte düzenli olarak en çok kullanılan mobilyalarındandır.

Tercih edeceğimiz portmanto bizim eve girerken ve çıkarken her türlü ihtiyacımıza acil olarak cevap verebilmeli. Örneğin; aynalı, bol dolaplı, çekmeceli, ayakkabıların yerleştirilmesi açısından geniş yeri olan ve askıları bol bir portmanto her evin en büyük ihtiyaçlarından biridir. Kapıdan çıkarken ceketimizi, çantamızı, ayakkabılarımızı alıp son kez kendimize aynadan baktığımız bir portmanto izim için büyük bir kurtarıcıdır.

Evlerimizde daha çok günümüzde depolama amacıyla kullanılan portmantoların geniş dolaplı olanlarının tercih edilmesinin sebeplerinden biri de yazlık ve kışlık ayakkabıların mevsim içinde devir olmasıdır. Biz evimizi dekore ederken daha farklı model arayışı içine girdik hazır modellerin hepsi birbirine benziyordu ve mağazalarda bizin antremize uygun boyutlarda portmanto modelleri bulamıyorduk. Bizde en sonunda sipariş üzerine yaptırmaya karar verdik. Mobilya imalatı yapan yerleri araştırmaya başladık ve istediğimiz gibi bir yer bulduktan sonra evimize ölçü almaya gelip çizim yaptılar. Bir hafta sonrasında monte etmeye geldiklerinde ise hayalimizden çok daha güzel ve hazırlarından çok daha kullanışlı bir portmantomuz oldu.

Dar bir antreye sahipseniz tercih edebileceğiniz modeller arasında yer alan gömmeli bir portmanto yaptırabilirsiniz. Mekandan tasarruf etmek için en sık rastlanılan çözümlerden biridir bu. Ayrıca yaptırdığınız gömmeli dolapların çerçeve kenarlarını ayna ile kaplatırsanız mekana daha da derinlik vererek geniş gösterebilirsiniz. Ayrıca antreler genellikle gün ışığını direk görmeyen alanlardır. Bu nedenle daha açık renklerde seçeceğiniz mobilyalar ile yaptıracağını veya satın alacağınız bir portmanto evinize ve yaşam alanlarınıza daha samimi bir ortam katacaktır. Tercihlerinizi yaparken önceliğiniz her zaman zevkinize ve mekanınıza uygun olan mobilyalardan yana kullanın.