Rahat Koltuk Takımları

Mobilyaya değerini rahatlık, kullanışlılık ve dayanıklılık verir. Mobilyalara yüklü bir miktar ödüyoruz, bu yüzden de çok dikkatli seçim yapmalı, uzun yıllar rahat bir şekilde kullanabileceğimiz, modası geçmeyecek mobilyaya para ödemeliyiz. Özellikle koltuk, günün yorgunluğunu attığımız, bedensel ve psikolojik sağlığımızı en çok etkileyen mobilya olduğundan seçerken çok titiz davranmalı, rahat koltuk modelleri hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Bunun için de birçok mağaza gezmeli, mobilyayı iyice incelemeli, denemeli, hakkında ayrıntılı bilgi edinmeli, görünüşe aldanmamalıyız. Bazen çok pahalı bir koltuk takımı ihtiyacımız olan konforu sağlayamayabileceği gibi, çok daha uygun fiyata alacağımız bir takımı yıllarca keyifle kullanabiliriz.

rahat-koltuk-takımları

Bir koltuk takımını seçerken ilk kıstasımız koltuğun salon için mi, oturma odası için mi üretildiğine bakmak olacaktır. Bu iki koltuk takımı birbirinden farklıdır; oturma odası koltukları daha küçük, daha fonksiyonel, salon koltukları ise daha geniş ve gösterişli olur. Bu mobilyaların dokumalık kumaşları da farklıdır. Oturma odasında koton, keten ya da sentetik kumaş, salonda ise kadife, sonil ya da deri tercih edilebilir. Kumaş ne olursa olsun, terletmemesine özen gösterilmeli. Suni bu açıdan sağlıklı bir seçim olmayacaktır. Kumaşın yanmayı geciktirici özelliğine ile kolay temizlenebilir olmasına da özen göstermeli. Kullanılan ağacın kalitesi de hem koltuğun rahatlığını, hem de ömrünü belirler. Gürgen gibi kaliteli bir ahşapla sunta arasındaki fark kolaylıkla anlaşılabilir.

rahat-koltuk-takımları-2

Koltuğu almadan önce oturun ve arkanıza yaslanarak rahatlığını ve düzgünlüğünü kontrol edin. Koltuğun kalitesi oturduğunuz anda anlaşılabilir, kalitesiz bir koltuk, gıcırdar ve sallanır. Kalite ayrıntıda saklıdır, bu yüzden koltuğun köşelerinin düzgünce kaplandığından, iyice birleştirildiğinden ve yapıştırıldığından emin olun. Dikişlerin düzgünlüğü, desenlerin iyice ortalanmış olması, minderlerin esnekliği de koltuk hakkında ipucu verecektir. Eğer üzerinde düğme varsa sağlam bir şekilde dikilmiş olmalı. Sıkı dokunmuş bir kumaş sağlam olur ve kolay kolay yırtılmaz. Koltukta farklı pozisyonlarda da dengeli bir şekilde oturabilmelisiniz.